Filosofická fakulta UK

Filosofická fakulta UK

CZ, Praha

05/2016

Celý parter dvora je řešený jako místo pro setkání a komunikaci . Jedna dlažba (mramor, žula) od vstupu až do celé plochy haly ve dvoře. Po cestě dva kontrolní body (vrátnice , CCTV), po levé straně je přístup do restaurace pro veřejnost (bez kontroly). Kombinace bufetu - samoobsluhy  příp. výdeje jídel (menzy) a standardního gastro provozu bezpochyby přitáhne kvalitního externího provozovatele. Hala je prosvětlena sklobetonovým stropem (reminiscence na pasáže). Sklobeton vytváří také zadní pohledovou stěnu, která dále otvírá hloubku prostoru. Za ní se propisují schodiště do patra (knihovny) a do suterénu (konferenční prostory). V přízemí je možné dát si kávu, jídlo, zaparkovat kolo nebo se osprchovat. Hala je přístupná také přímo z badatelen obj. 49 a malé konferenčních pokojů přízemí obj. 49, do kterých lze zajisti přípravu např. rautu  ze zázemí gastro (1pp). Do haly se dá zajet dodávkou (limitem jsou rozměry průjezdu). Prostor lze využívat na otevřené konference, přednášky nebo prezentace až pro počet 120 osob.

Veškeré materiály na dvorní  fasádě novostavby buďto světlo propouštějí nebo neoslnivě odrážejí (screeny, bílé alucobondové obklady). Obě dvorní křídla jsou rozvrženy v poměru klasického diastylu s velkým fixním bezpečnostním zasklením. Na úrovni 2np při vstupu do knihovny lze posedět venku nebo strávit příjemný letní večer např. u promítání filmového klubu pod širým nebem. Nad rovinou sklobetonu je umístěn pororošt (3:1). Pochozí zastřešení tak vytváří další alternativní prostor k uzavřeným studovnám a konferenčnímu centru v 1pp. Proti vstupu do dvorany je umístěn dětský koutek a zajištěn bezbariérový přístup.
Aby bylo zabráněno rušivým pohledům, a zároveň zajištěno dostatečné prosvětlení vnitřní části knihovny, je ve směru do sousedního dvora umístěn "závoj" z potištěného skla alt. tepelně izolačního sklobetonu s barvenými spárami.

V uzlových bodech, v linii mezi novostavbou a objekty 47 a 49, se nacházejí výtahy pro veřejnost a návštěvníky knihovny (zelené) a výtahy propojující depozitář v 2pp a 3pp s výdejními pozicemi (červené).
Celé poslední patro, v nejklidovější části, je vyhrazeno badatelské činnosti. Součástí posledního patra je zasedací místnost se skoro panoramatickým výhledem, a tedy podstatně odlišným charakterem, který nemohou splnit  jiné  společenské nebo reprezentační prostory. Většinu plochy přístavby tvoří střešní zahrada osázena extenzivní zelení. Oproti dvoru obj. 49 nabídne odlišný slunečné  mikroklima.

autor
Marek Topič

vizualizace
Michal Karbáč

Související:

Mateřská škola Pod Vartou

CZ, Semily 10/2015

Umělecká škola A. M. Buxton

CZ, Úpice 07/2011

VŠUP Praha Ďáblice

CZ, Praha 03/2003

Dům s pečovatelskou službou

CZ, Mariánské Lázně 08/2014
1/8
Pro posun mezi snímky použijte šipky a . Pro zavření prezentace stiskněte klávesu ESC

Přihlášení